... executive search, headhunting, koučink, mediace
Hlavní stránka » Kariérní koučink » Mediace a koučink - vyřešení nevraživosti v oddělení

Mediace a koučink - vyřešení nevraživosti v oddělení

Bylo nebylo jedno oddělení jedné nejmenované firmy. Pracovalo zde šest žen a každá měla na starosti jedno konkrétní zadání, z toho dvě měly kromě toho společnou práci, ve které se musely zastupovat.

Problémy vznikly hned po nástupu jedné z nich. Po zaučení jí kolegyně dávala najevo, že je oproti ní nezkušená a že by se měla řídit jejími radami/příkazy. Její práci vydávala za svojí a novější kolegyni u vedoucí shazovala jako neschopnou, i když výsledky její práce využívala a prezentovala jako svoji.

Služebně mladší kolegyně se cítila neoceněná, zneužívaná a využívaná a byla rozhodnutá odejít jinam. Situace se zdála neudržitelná.

Vedoucí s každou z nich hovořila, ale nedokázala najít vhodné řešení, zvlášť, když se starší kolegyně nehodlala přizpůsobit a novou kolegyni respektovat jako sobě rovnou. Služebně starší pracovnice byla zkušená a bez ní by chod oddělení byl v ohrožení, o maldší nechtěla přijít, protože v ní vnímala velký potenciál.

 

Tady si každý asi řekne - no to se dá vyřešit,a jistě bychom nalezli různé návrhy, které by nejspíš situaci mohly zlepšit.

Ovšem mysleme také na to, že vedoucí a všechny pracovice jsou zavalené agendou, oddělení musí podávat výkony, protože na něm závisí další úseky firmy, a vedoucí je permanentně přetížená, sotva stíhá to, co má udělat. Nemá moc síly ani chuti řešit - z jejího pohledu - malicherné spory a navrhuje oběma, aby se srovnaly spolu samy.

 

Tady se vedoucí rozhodla nechat prozkoumat a vyřešit celou problematickou situaci s pomocí mediátora, který se specializuje na řešení pracovních a osobních sporů. Obě pracovnice souhlasily s tímto řešením s větší či menší důvěrou v možnost zlepšení situace.

 

Mediátor se sešel s oběma ženami společně, vysvětlil, co je mediace, jak probíhá a hlavně to, že za výsledek jsou odpovědné strany konfliktu, tedy ony dvě, a že on jako mediátor řídí pouze proces mediace.

 

V průběhu mediace vyšly najevo různé nové skutečnosti a hlavně pohledy a postoje obou žen na celou situaci včetně jejich očekávání.

Jedna i druhá byly překvapené, jak těžce nese kolegyně tento spor a jak celou situaci vnímá, ani jedna nevěděla, proč se ta druhá chová tak, jak se chová.

Když se situace zpřehlednila a vyšly najevo všechny podstané informace, navrhl mediátor oběma, aby se pokusily najít jakákoliv možná řešení formou brainstromingu - to byla startovací čára pro nalezení konsensu.

Za pocity a potřebami obou žen byly schované a uložené hlubší potřeby a očekávání, a když vyšlo najevo, o co skutečně jde, nakonec bylo řešení poměrně jednoduché.


Zajímá vás, jaké?

Napište mi: dmixanova@wizardinn.cz

 

 

 

 

Aktuální pozice

Zobrazit všechny volné pozice
 

Mohlo by vás zajímatCo je u nás nového

12.06.13 | Mediace: řešení sporů, konfliktů

Od loňského září platí nový nový mediační zákon, který umožňuje vyřešit spor s po více
Archiv aktualit
Ing. Dagmar Mixanová

VŠ ekonomická, Karlova univerzita, fakulta právní postgraduální studium v oboru pracovní právo, zahraniční stáže v USA (Minneapolis) a Velká británie (Reading) v oblasti řízení..[více informací]

Facebook Linked In
Kontakt
Adresa: Ječná 2/604, 2. patro
326 00 Plzeň

T: +420 733 334 534
E: dmixanova@wizardinn.cz